• 0.232.435.5570
  • info@gelisimpatent.com.tr
Yurtdışı Marka Tescili
Ülkemizde kullanılmakta olan tescillenmiş markalar sadece Türkiye içerisinde korunmaktadır. Firmalar büyümeleri sonucunda kendilerini tanıtmak, daha büyük pazarlara erişmek ve Dünya’ya adını duyurmak adına çeşitli fuar, bayilik ve ihracat gibi organizasyonlardan dolayı yurtdışı marka tesciline ihtiyaç duymaktadır. Gerekli organizasyon çalışması için bağlantılı olunan ülke veya ülkelere ait marka tescil işleminin yapılması gerekmektedir.

Yurtdışı marka tescil işlemleri Türkiye’de olduğu gibi yürütülmemektedir. Yurtdışında uygulanan marka tescil süreçleri daha fazla işleme, daha fazla maliyete ve daha uzun sürede gerçekleşen bir sisteme sahiptir. Gelişim Patent yurtdışı marka tescil işlemlerinizi markanız adına en sağlıklı yoldan ve size vakit kaybettirmeden konusunda uzman ekibi ile sizin adınıza yürütebilmektedir.

Gelişim Patent’in birçok yabancı ülkede bulunan iş ortakları ile marka tescil işlemleriniz diğer firmalara oranla çok daha hızlı gerçekleşmektedir.

Yurtdışı marka tescili için başvuru işlemleri, ilgili ülkenin mevzuatı kapsamında gerçekleştirilir.

Yurtdışı marka tescil başvurusu, ülkesel ve toplu başvuru olmak üzere dört farklı şekilde gerçekleşebilmektedir. Bunlar;
Ülkesel Marka Tescili,
Uluslar arası Marka Tescili (Madrid Protokolü),
Avrupa Birliği Kapsamında Topluluk Müracaatı (CTM),
OAPI'dir.

Ülkesel Marka Tescili

Ülkesel Marka Tescili firma ya da şahıs olarak toplu marka tescil sistemlerine dahil olmayan bir ülkenin ofisi nezdinde yapılan müracaat şeklidir. Başvuru yapılabilmesi için aranan şartlar arasında markanın bir ön araştırmadan geçmesi, tescili istenen ülkenin ofisine kayıtlı vekil zorunluluğu, tescil edilmek istenen markanın herhangi bir coğrafi yer veya isim içermemesi ve ürün veya sınıf belirlemesi yer almaktadır. Tüm bu şartların firmanızda bulunup bulunmadığının araştırılmasını ve şartlar uygun olduğunda tüm işlemlerin baştan sona takibini, gelişen mevzuatları sürekli takip etmekte olan Gelişim Patent'e gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Uluslararası Marka Tescili (Madrid Protokolü)

Madrid Protokolü, ülkemizin de üye olarak bulunduğu birçok ülkeden oluşan, Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) tarafından yürütülmekte olan Madrid Protokolü çerçevesinde var olan Uluslararası Marka Tescil sistemidir. Marka tescilini bir den fazla ülkede toplu olarak yaptırmak, isteyen firmaların en çok tercih ettiği en avantajlı tescil şeklidir. Madrid Protokolünü diğer tescil sistemlerinden ayıran en önemli avantajlar; maliyetinin daha düşük olması, prosedür işlemleri açısından daha basit bir yol izlenmesi aynı anda birden fazla ülkeye tescil işleminin gerçekleşmesidir. Gelişim patent, firmanızın Madrid Protokol avantajlarından yararlanmasını çok kısa ve en doğru şekilde sağlayabilir.

Avrupa Birliği Kapsamında Topluluk Müracaatı (CTM)

CTM, açık adıyla Avrupa Birliği Kapsamında Topluluk Müracaatı olarak bilinen tescil sistemi sayesinde Avrupa Birliği’ne üye bütün ülkelere marka tescili yaptırabilmek için kullanılan yurtdışı tescil sistemidir. En büyük avantajı tek bir başvuru sayesinde tüm Avrupa birliği ülkelerine tescil hakkı kazandırabilmesidir. Türkiye’de faaliyet gösteren firmalar, Paris Sözleşmesine dayanarak CTM sisteminden yararlanarak kendi markalarını tescil ettirebilir ve marka haklarının korunmasını sağlayabilirler. CTM gümrük birliği anlaşması var olan ülkelerle sadece ticaret yapmaya imkân sunduğu için CTM tescil sistemi her yönüyle değerlendirilerek başvuru yapılmalıdır. Sizler firmanızın hangi ülkelerde ticaret yapmak istediğini söyleyin Gelişim Patent CTM sisteminden yararlanarak neler yapabileceğinizi söylesin.

OAPI

OAPI diğer adıyla (AİPO) olarak bilinen ve Fransız dilini kullanan Afrika ülkeleri tarafından kurulmuş, sınai mülkiyet alanında işbirliği yapmakta olan bir kuruluştur. Oapi’ye başvuru yaparak Afrika Birliği’ne üye olan tüm ülkelere taraf ülkeler bir tek başvuru ile marka tescil müracaatı yapılabilmektedir. Afrika ülkelerine tüm başvurularınızı sizin adınıza gelişim patent yürütebilir. Sizlere sadece ülkeye gitmek ve amacınızı yürütmek kalır. Gelişim Patent ile firmanızın başvuruları hızlı bir şekilde yapılır, 10 ila 12 ay içerisinde firmanıza ait marka tescil işlemi tamamlanır. 10 yıl boyunca markanıza ait tüm süreçler takip edilir ve 10 yılın sonunda talebiniz üzerine uzatmaya gidilebilir.